Almanya’ya E-İhracat Nasıl Yapılır?

Eylül 2, 2022
Posted in Genel
Eylül 2, 2022 Globizi

Almanya’ya E-İhracat Nasıl Yapılır?

E-ihracat kazançlarını artırmak için Avrupa bölgesinde aktif olmak isteyen firmaların ilk tercihlerinden biri Almanya olmaktadır. Çünkü Almanya, bölgenin, özellikle e-ticaret hareketleri açısından, en yoğun ülkelerinden biridir.

Firmaların bu durumu avantaj haline getirmesi için Almanya’ya e-ihracat yapmaya yönelik kapsamlı bir sistem oluşturması önemlidir. Çünkü ülkenin yoğun tüketim talebine cevap verilen keskin bir rekabet ortamı söz konusudur.

Rekabet ortamında başarıyı elde ederek bölgede markalaşmak isteyen her firmanın, Almanya’da e-ihracat yapmaya yetkin firmalarla iş birliği yapması gerekir. Bu durumda öncelikle bu hizmetleri vermeye uygun standartları geliştirmiş firmaları tanımak, ardından hizmet içeriklerine dair bilgi edinmek önem kazanır. Firmanızın hizmetlerinde herhangi bir aksaklık olmaması için süreç yönetiminde profesyonel destek almak ihracat girişiminize katkı sağlar.

Almanya’ya E-İhracat Yapmak İçin Nereden Başlanmalı?

Uluslararası satış hedefi olan firmaların Almanya’ya e-ihracat faaliyeti yapabilmesi için başlangıç seviyesinden itibaren süreç analizine ihtiyacı vardır. Hedeflenen pazarın özellikleri, lojistik ağının kurgulanması, depolama hizmetlerinin belirlenmesi, müşteri destek sürecinin yönetimi gibi alt başlıklar, firmalar tarafından titizlikle planlanmalıdır. Böylece Almanya’da e-ihracat yapmak isteyen firmaların verimli bir alışveriş zemini oluşturması mümkün olur.

E-ihracat yapmanın en pratik yöntemlerinden biri e-ticaret pazaryerlerini etkin şekilde kullanmaktır. Bu sayede alışveriş ortamının güvenilirliğinden süreç yönetimine kadar profesyonel hizmet alınabilir.

Firmalar bu pazaryerlerinde markalaşma adımları atarak, Almanya’ya e-ihracat faaliyetlerini genişletebilir. Amazon, eBay, Europages, Ankorstore gibi e-ihracat pazaryerleri, firmaların uluslararası alışveriş ortamında hızlı ilerleyişine katkı sunar.

Almanya’ya İhracat İçin Gerekli Belgeler

İhracat faaliyetlerini Almanya’da yürütmek isteyen firmaların öncelikle sürece yönelik belgelendirme ve evrak tanımlarını takip etmesi gerekir. Çünkü bu belgelendirmeler tamamlanmadan, ülkeler arasında ticari faaliyet yapmak mümkün değildir.

Almanya’ya ihracat yapmak isteyenlerin tamamlaması gereken ilk belge A.TR’dir. A.Tr Dolaşım Belgesi, Türkiye ve AB arasındaki Serbest Ticaret Anlaşmasına istinaden satılan ürünlerin kayıt altına alındığı bir belgedir.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyannamesi olarak adlandırılan ETGB, Almanya’ya e-ihracat yapmak isteyenlerin tamamlaması gereken bir diğer belgedir. ETGB, uluslararası ticaret yapan firmalar tarafından düzenlenerek lojistik firmalarına teslim edilir. Almanya satışları için lojistik faaliyetleri yürüten firmalara verilen bu belgeye ek olarak satılan ürün için ayrıca belirtilmiş bir tescil evrakı bulunuyorsa, gönderi sırasında firma tarafından hazırlanarak teslim edilmelidir.

Almanya İhracat Rakamları

Almanya ve Türkiye uluslararası ticari ilişkiler bakımından yüksek hacme ulaşmış iki ülkedir. Almanya’ya e-ihracat yapmak isteyen firmalar bu hacimle birlikte avantaj elde etmiştir. Çünkü Almanya’nın ürün alım ve talep tercihleri, Türkiye’deki ihracatçı firmalarda yoğunlaşmıştır.

Alman-Türk Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre son analiz raporu değerleri 18 milyar dolar olarak açıklandı. İki ülke arasında her geçen yıl artan bu alışveriş hacmi sayesinde, ihracat yapmak isteyen firmalar için çeşitli anlaşmalarla süreçlerin kolaylaşması da sağlandı.

Almanya İhracat Ürünleri

Almanya’da e-ihracat hedefi olan firmaların dikkat ettiği kritik konulardan biri de talep ürünleridir. Çünkü belirli ürünler için Almanya’nın talep oranı açık ara öndedir.

Almanya ihracat ürünleri arasında ön plana çıkan kategoriler şu şekilde sıralanabilir:

 • Ev tekstil 
 • Giyim 
 • Sağlık, güzellik ürünleri 
 • Takı ürünleri 
 • Aksesuar ve tasarım ürünleri 
 • Organik ürünler 
 • Bebek ve çocuk
 • Bakliyat ve kurutulmuş gıda
 • Yapı malzemeleri
 • Zeytin ve zeytinyağları
 • Elektronik ürünler

Faaliyet alanına uygun şekilde yan sektör arayışı bulunan veya Almanya’da en çok talep gören ürünleri temin eden firmalar, talebin yoğun olduğu ürünler için sisteme dahil olur. Böylece Almanya’da e-ihracat faaliyetlerinin kazanç oranı artırılabilir.

Almanya’daki E-ticaret Siteleri

Almanya e-ticaret sektörüne en yoğun ilgiyi gösteren ülkeler arasında yer alır. Türkiye’deki e-ihracat firmalarının bu yoğun talep karşısında avantajlı konuma gelmeleri, ülkede bulunan e-ticaret sitelerinde aktif rol almaları ile mümkündür. Böylece ürünlerini potansiyel müşterilerle buluşturan firmalar Almanya’ya e-ihracat faaliyetlerini kapsamlı şekilde yürütebilir.

Europages küresel anlamda e-ticaretin öncüsü bir marka olarak, Almanya’da da en çok kullanılan platformlar arasında yer alır. Türkiye’deki ilk ve ticari ortaklığını Globizi ile yapan Europages’in, Almanya’da e-ihracat hedefi olan firmalar için avantajı oldukça fazladır. Sektörel yelpazesi ve işlem hacmiyle kazançlı bir ortam sunan Europages’e ek olarak; Ankorstore’da Almanya’da faaliyet gösteren e-ticaret siteleri arasında yer alır.

Europages ve Ankorstore’a ek olarak Almanya’da kullanımı yoğun olan diğer e-ticaret siteleri ise şunlardır;

 • Amazon
 • eBay
 • Otto
 • Lidl
 • Zalando
 • Mediamarkt
 • Notebooksbilliger
 • Saturn
 • Yategodur

Almanya’da E-İhracat ve Teslimat Süreçleri

E-ihracatta teslimat süreleri satış firmaları açısından oldukça kritiktir. Çünkü satış sırasında müşteriler için teslimatın sorumluluğu satın alım yaptıkları firmaya aittir. Ancak uluslararası satışlarda bu süreçleri yöneten profesyonel teslimat firmaları devreye girer. Bu nedenle satış firmalarının e-ihracat süreçleri için uzman desteği ve güvenilir hizmet sunan kargo firmalarıyla çalışması gerekir.

almanya-e-ihracat-teslimat-surecleriAlmanya’ya e-ihracat yapan firmalar için teslimat süreçlerinde tutarlı bir sistem oluşturmanın en kritik yolu profesyonel iş birlikleri kurmaktır. Almanya’ya mikro ihracat modeli ile ürün gönderimi yapmak için yetkili bazı kargo firmaları kullanılabilir. Bunlar; FedEx, UPS, PTT, DHL, TNT ve PTS’dir. Bu kargo firmaları aracılığıyla gümrük prosedürlerine ihtiyaç duyulmadan Almanya’ya ürün gönderimi yapılmaktadır.

Almanya’ya Mikro İhracat Nasıl Yapılır? Vergi Oranları Nedir?

AB ülkeleri arasında Türkiye’nin ihracat hacmi açısından en önemli hedef kitlesi Almanya’dır. Çünkü Almanya ve Türkiye arasında 18 milyar doları aşan bir ticaret hacmi bulunur. Bu hacmin gelişimine katkı sunan kategorilerden biri de mikro ihracattır.

Özellikle e-ticaret işlevi kazanan firmaların uluslararası satışlarda rol alması, Almanya pazarında Türkiye’nin elini güçlendirdi. Bu nedenle ihracatçı firmalar için mikro ihracata yönelik vergilendirme sistemlerinin önemi de arttı.

Türkiye’de faaliyet gösteren firmalar için Almanya başta olmak üzere tüm AB ülkelerine yapılan satışlar için 22 avro muafiyet bulunur. Satışın fatura bedeli 22 avroyu aşmadığı takdirde Almanya’da e-ihracat yapan firma gümrük muafiyeti hakkından yararlanabilir. Bunun dışında 2020 yılından itibaren iki ülke arasındaki vergi oranı %16 olarak revize edildi.

İhracat firmaları için minimum vergilendirme tutarı ise 150 avro olarak belirlendi. 150 avronun üzerindeki ürünler için KDV ve gümrük vergisi ödenmesi gerekir. Ancak 150 avronun üzerindeki ürünle birlikte A.TR Dolaşım Belgesi de düzenlenirse gümrük vergisinden muaf olunur.

Almanya’ya E-ihracat Yapmanın Avantajları

Uluslararası ticaret kapsamında Almanya ve Türkiye arasındaki çeşitli anlaşmalar, muafiyet hakları ve uygulama öncelikleri, firmaların avantaj elde etmesini sağlar. Aynı zamanda kur farkından kaynaklı maliyet düşüklüğü, Almanya’daki talebin Türkiye’ye yoğunlaşmasına sebep olmuştur. Dolayısıyla Almanya’ya e-ihracat yapmak isteyen firmalar için tercih edilme önceliği artmıştır. Almanya’nın e-ticaret sektörüne duyduğu yoğun ilgi de mikro ihracat açısından Türkiye’deki firmaların avantajına hizmet etmiştir.

Sahip olduğu hareketli pazar özelliği ve kur farkından kaynaklı öncelikli tercih durumu sebebiyle ihracatçı firmalar için Almanya olumlu bir ticaret zemini sunar. Aynı zamanda lojistik ağının alternatiflerine sahip olan bir bölgede yer alması Almanya’ya e-ihracat yapmanın kolaylığına hizmet eder.

Profesyonel hizmet sunan tüm ihracat kargo firmaları Almanya’ya teslim için portföy geliştirir. Bu durum Türkiye firmalarının sayısız hizmet firmasıyla anlaşma imkânı yakalamasına olanak sunar.

Almanya’ya E-ihracat Yapmanın Dezavantajları

Almanya’ya e-ihracat yapmak isteyen firmalar için uluslararası ticaret riskleri temelde geçerlidir. Çünkü ürünlerin satışından teslimine kadar geçen süreçte, firmalar müşterilerine karşı sorumludur. Ancak gönderim sırasında ürün teslimini yapması gereken farklı firma hizmetlerinden yararlanırlar. Bu durum satıcı firmalar için aldıkları hizmetin kalitesini hayati hale getirir. Çünkü teslimattan sorumlu firmanın yapacağı hatalar, müşterinin gözünde satıcı firma tarafından yapılmış gibi görünür.

Almanya’ya e-ihracat yaparken gönderi sınırlamaları söz konusudur. Hava yolu taşımacılığı ile gönderi yapan firmalar 30 kilogramdan fazla ürün gönderemez. Bu durum daha uzun süre gerektiren alternatif teslim yollarını tercih etmelerini mecbur hale getirir. Aynı zamanda SWIFT aracılığıyla yapılan ödemelerin hesaba geç yansıması, firmaların ödeme akışında aksama yaşatabilir.

Uluslararası ticarette markalaşma adımlarını hızla atmak isteyen her firmanın, e-ticaret yönetiminde profesyonel destek alması önemlidir. Bu sayede pazaryeri yönetimi başta olmak üzere tüm listeleme ve analiz işlemleri güvenilir biçimde yönetilir.

Globizi iş birliği sayesinde firmanız için gereken tüm küresel portföy hamlelerini kısa sürede gerçekleştirin! Hemen Globizi’yle iletişime geçin, firmanız için gereken tüm e-ihracat sitesi yönetimlerini ve veri analizlerini Globizi sizin adınıza yönetirken, siz de kazanç odaklarınızı artırın!