E-İhracat Siteleri: Pazaryerleri Karşılaştırması

Ağustos 4, 2022
Posted in Genel
Ağustos 4, 2022 Globizi

E-İhracat Siteleri: Pazaryerleri Karşılaştırması

Dijital platformlar üzerinden e-ticaret sektörüne katılmak için yüzlerce alternatif mevcuttur. Bu platformların bazıları yurt içi pazarlara hitap eder, bazıları ise uluslararası çapta satış imkânı sunar. 

E-ihracat yapmak isteyen firmalar için uluslararası pazaryerleri tercih edilmelidir. Bu pazaryerlerine, e-ihracat siteleri denir. E-ihracat platformlarının en temel işlevi tüm ticaret kategorilerinin, uluslararası etkileşimini dijital ortamda sağlayabilmektir. Bu işlevin temsili pazaryerleri ile sağlanır. 

E-ihracat pazaryerleri; şirketlerin, tedarikçilerin, üreticilerin ve alıcıların dijital araçlarla iletişim kurmasını ve alışverişlerin online olarak gerçekleşmesini sağlayan web platformlarıdır. Bu platformlar kullanılarak B2B, B2C veya C2C ticari kategorilerinde ticaret hacmi büyütülebilir. 

Teknolojinin ticari boyutu olarak görülen e-pazaryeri hizmetleri sayesinde firmalar için fiziki ticaret hacminin kapsamlı biçimde büyümesi mümkün hale gelmiştir. 

B2B Pazaryerleri

Dünyanın ticari hacim ve etkileşim açısından yaşadığı en önemli dönüşüm, e-ticaret alternatiflerinin ortaya çıkışıyla yaşandı. Öyle ki ulusal pazarda yeni var olmuş bir şirket için bile uluslararası platformlarda aranan tedarikçi konumuna gelmek mümkün. Çünkü kitlesel alışverişin güvenilir biçimde ve hızlı şekilde yapılması için e-ticaret ve e-ihracat pazaryerleri verimli bir ortam sunuyor. 

B2B ticaret kategorisi, temelde firmalar arası alışverişi baz alır. Yani firmaların birbirine sağladığı tedarik zincirinin ve satış sirkülasyonunun genel tanımı B2B ticarettir. Bu bağlamda B2B ticaret için küreselleşen sirkülasyona dahil olmak isteyen küçükten büyüğe tüm firmalar için e-ihracat pazaryerleri oldukça elverişlidir.  

Sayısız ülkenin, binlerce firmasına ait ürün ihtiyacı için oluşan dijital havuzlar, tedarikçi firmaların satışlarını artırmak için fırsat yaratır. B2B pazaryerleri de bu fırsatların görünür ve ulaşılabilir olmasını sağlar. 

E-ihracat siteleri arasında yer alan ve B2B ticaret için kullanılan en hacimli pazaryerleri arasında; Alibaba.com, Europages, Kompass ve WLW sayılabilir. 

Alibaba.com

E-ihracat siteleri arasında B2B kategorisinin önde gelen adreslerinden biri Alibaba.com’dur. 1999 yılında Jack Ma tarafından kurulan sitenin ithalat ve ihracat alanlarında firmaların birbirleriyle etkileşime geçmesini sağlaması kısa sürede popülerliğini artırmıştır. 

Günümüz verilerine göre yaklaşık 15 milyon üyesi bulunan ve e-ihracat pazaryerleri için beklenen hacmi fazlasıyla karşılayan Alibaba.com için 3 farklı üyelik türü bulunur:  

  1. Basic (yıllık $1.399)
  2. Plus (yıllık $1.999)
  3. Plus Pro (yıllık $4.999)

Alibaba.com’un üyelik paketleri tedarikçilere farklı avantajlar sağlar. 3 üyeliğin de ortak özelliği sınırsız ürün listeleyebilmektir. Paketler yükseldikçe sanal mağazanızı geliştirmeniz ve Alibaba.com’un olanaklarından faydalanma imkânınız artar. 

Alibaba.com ile ilgili daha detaylı bilgi edinmek için Alibaba.com B2B Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Madde yazımıza bir göz atmanızı tavsiye ederiz.

Europages 

Firma hacmi 500 bini aşan Europages; 26 farklı dil yayınıyla geniş kitlelere hitap eden e-ihracat siteleri arasında yer alır. Bu özelliğinin yansıması olarak her geçen gün işlem ve kayıtlı firma hacmi de artar. 

B2B ticaret için uygun olan e-ihracat pazaryerleri arasında Europages’in 3 temel üyelik paketi bulunur. Bunlar:

  1. National
  2. Europe
  3. International paketlerdir.

En temel paket olan National, Europages’te yapılan yerel aramalarda şirketlerin görünür olmasını sağlar. Europe paket ise yerel ve Avrupa pazarlarındaki aramalarda listelenmek isteyen firmalar için uygundur. En gelişmiş paket olan International üyelik paketini satın alan firmalar, dünya çapında tedarik yapmak isteyen B2B firmalar ile iletişim kurabilir.

Türkiye’deki ilk ve tek ticaret ortağı Globizi olan Europages için kapsamlı bilgi edinmek isterseniz Europages Nedir? Europages Üzerinden E-İhracat Nasıl Yapılır? yazımızı mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz.

Tradekey 

Güney Asya’nın en çok rağbet edilen e-ihracat pazaryerleri arasında yer alan Tradekey, son yıllarda küresel çapta ün kazanmış bir platformdur. Asya bölgesindeki en hacimli B2B sitesi Tradkey’in portföyünde; ithalatçılardan ihracatçılara, tedarikçilerden üreticilere kadar her sektörün tüm kademeleri için firma bulmak mümkündür. 

b2b-pazaryerleri-tradekeyİhracat yapmak için, Tradekey kullanmak isteyen firmaların, site üyeliği alarak binlerce firmayla anında bağlantı kurması oldukça kolaydır. Özellikle Hindistan, Malezya, Tayvan gibi nüfus yoğunluğu dünya sıralamasında ilklerde yer alan ülkelerle iş ilişkisi kurmak isteyen şirketler; e-ihracat siteleri içinde Tradekey’e özel bir rağbet gösterir. 

Kompass 

Trade Map’in partner sitelerinden biri olan Kompass; B2B ticaret için dijital portföyünü geliştirmek isteyenlerin uğrak sitelerinden biridir. 5 milyonu aşan firma hacmiyle oldukça verimli bir ortam sunan Kompass, özellikle 1 milyondan fazla ithalatçı firma listelemesiyle beklentileri karşılar. 

b2b-pazaryerleri-kompassE-ihracat siteleri arasında tercih yaparken, önceliği ithalatçı firmalardan yana olan ve gelişimi devam eden sitelerde iş anlaşmalarını yürütmek isteyen firmalar için Kompass tüm kriterleri karşılayan bir konumda yer alır. 

WLW 

WLW, e-ihracat pazaryerleri listesinin önemli temsilcilerinden biri olan Europages’in ortağıdır. Kendi iç hacmini de B2B ticaret hizmetleri için kurgulayan sitenin, dağılım kaybı yaşanmadan hedef kitleyle iletişim imkânı sunması; ihracatçı firmalar açısından önemli fırsatlar yaratır. 

WLW platformunun ayırıcı özelliklerinden biri de güncel bilgi akışı sağlamasıdır. Çünkü sektörel ayrımlarla ve ayrıntılı şekilde, toptancı ya da tedarikçiler için bilgilendirmeler ve ipuçları yayınlanır. Bu sayede e-ihracat siteleri arasında sektörel bazda en güncel tedarikçi ve toptancı bilgisine WLW ile ulaşmak mümkün olur. 

B2C Pazaryerleri 

Ticaret modelleri kendi içinde taraflarına göre farklı kategorilere ayrılır. Alıcı ve satıcı tarafların firma olması, son tüketici veya üretici olması, ticaret modellerinin birbirinden ayrılmasını sağlar. 

B2C modeli de taraflarından birinin firma, diğerinin son tüketici olduğu kategoridir. Business to Consumer olarak adlandırılan B2C modelinde e-ihracat pazaryerleri sayesinde işlem hacmi oldukça geniştir. Çünkü online platformlar aracılığıyla firmaların tüketicilere ulaşması hem hızlı hem de güvenilir bir hal almıştır. 

B2C ticaret modellerinin online platformlar üzerinden yapılabilmesi; özellikle üretici ve tedarikçi firmaların aracılar olmadan bir araya gelmesini sağlamıştır. Böylece e-ihracat siteleri firmaların müşterilerine erişmesinde işlevsel bir rol üstlenmiştir. 

Aracısız alışveriş sürecinin en verimli ortamını kullanıcılarına sunan B2C e-ihracat pazaryerleri ile hem üreticiler hem de tedarik firmaları herhangi bir aracı kurum olmadan son tüketiciyle etkileşime geçebilir. 

Amazon 

Son yılların en gelişmiş e-ihracat pazaryerleri listesinde zirveyi zorlayan Amazon; B2C ticaretin hızla yayılmasını sağlamıştır. Amazon firmasına ait e-ticaret platformları içinde Amazon Marketplace son tüketicinin binlerce alternatife erişmesini sağlayan, yüksek hacimli bir platformdur.  

Amazon özellikle ABD, Kanada, Meksika ve Avrupa Birliği üyeleri ülkeler başta olmak üzere önemli ticaret merkezleri için alternatif bir pazar oluşturur. Son tüketicinin sayısız firmanın arzından, kampanyalarından, iletişim ve hizmetlerinden faydalanmasını sağlayan Amazon; e-ihracat siteleri arasında Avrupa ve Asya kıtalarında aynı anda yüksek hacim yakalamayı başarmış bir pazaryeridir. 

Etsy 

B2C pazaryerlerinin uluslararası ihracat hareketlerine sunduğu katkı, pek çok markalaşmış firma tarafından desteklenir. Bunların başında Etsy gelmektedir. 

b2c-pazaryerleri-etsyE-ihracat pazaryerleri üretici ve tedarikçi firmaların son tüketiciyle aracısız buluşmasını desteklerken, çoğu alternatif için ürün kategorisinde kıtlık söz konusudur. Ancak Etsy hediyelik eşyadan teknolojik ürünlere, giyim ve kozmetikten takıya kadar onlarca kategoride binlerce ürünü listeleme avantajı sunar. 

E-ihracat siteleri hem hızlı ve güvenilir alışveriş imkanıyla son tüketici için hem de geniş kitlelere hitap etmesi ve ticari hacimde avantajla firmalara hitap eder. Etsy satıcı firmaların özelleştirilmiş mağaza tanımlamalarından yararlanmasını sağlar. Böylece kullanıcılar için dosyaların platformdan indirilmesi ve saklanması mümkün olur. Nitelikli e-ticaret sitesi alternatifleri arasında, uluslararası hacmi ve artan kullanıcı sayısıyla Etsy dikkat çekici bir konumda yer alır. 

AliExpress.com 

Çin merkezli B2B platformu Alibaba.com e-ihracat pazaryerleri arasında dünyanın en iyi adreslerinden biri haline gelmiştir. Ancak firmalar arası ihracat faaliyetleriyle sınırlı kalmak istemeyen şirket, 2010 yılında B2C ticaret hizmeti için AliExpress.com’u kurmuştur.  

b2c-pazaryerleri-aliexpress

E-ihracat siteleri B2C kategorisinde tüketiciler tarafından pek çok değerlendirme kriterine tabi tutulur. Fiyat/performans, güvenilirlik, hızlı etkileşim ve çeşitlilik bunlardan birkaçıdır. AliExpress.com tüm kriterleri eksiksiz yerine getirmeyi başarmış önemli alternatiflerden biridir. 

Neredeyse dünyanın her ülkesi için gönderim imkânı sunan AliExpress, ağırlıklı olarak Çin, Rusya ve Amerika gibi ticaret hacmi yüksek ülkeler tarafından rağbet görür. E-ihracat siteleri için kullanıcıların beklentisini tam manasıyla karşılayabilen dev platformun, güncel kullanıcı sayısı 60 milyonu aşmıştır. 

E-ihracat pazaryerleri ile ticaretini büyütmek, uluslararası alıcılarla portföyünü geliştirmek isteyen firmalar için en önemli konulardan biri süreç yönetimidir. Globizi işbirliği sayesinde, küresel ticarette firmanız için nitelikli bir yer edinmek, ürünlerinizi e-ticaret platformlarında listelemek, güncel analiz ve takip ile verimli kararlar almak son derece kolaydır.  

Globizi e-ihracat siteleri kaydınız, ürün girişleriniz, site işlem takibiniz başta olmak üzere tüm süreci sizin adınıza profesyonel şekilde yürütür ve kazanç odaklarınızı artırır! Siz de verimli e-ihracat sürecinde güvenilir bir iş birliği için Globizi’yle iletişime geçin!