Ozan Özerk | Kurucu Ortak | Globizi

Ozan Özerk | Kurucu Ortak

Yönetim Kurulumuz / Ozan Özerk

Ozan Özerk 1979 yılında Kıbrıs Lefkoşa’da doğdu. Küçük yaşta ailesiyle birlikte Norveç’e taşındı. Babası Kamil Özerk, Oslo Üniversitesi Eğitim Bölümü’nde profesördür. Annesi Meral R. Özerk, öğrenme güçlüğü çeken çocuklar konusunda uzmanlaşmıştır. Statped’de kıdemli danışman olarak çalışıyor. Her ikisi de eğitim, otizm ve iki dillilik alanında birçok kitap yazmıştır.

Dr. Ozan Özerk, kariyerine fintech alanında yön vermeden önce tıp doktoru olarak başlamıştır. Ozan Özerk, Nordstrand Videregående Skole’deki lise eğitiminden sonra 2000-2008 yılları arasında Oslo Üniversitesi’nde tıp okudu. Mezun olduktan sonra Narvik Hastanesi’nde doktorluk stajını tamamladı. 2010 – 2015 yılları arasında tıp doktoru olarak görev yapan Dr. Ozan Özerk, Narvik, Bærum ve Moss şehirlerinde acil servis doktoru olarak görev yaptı.

Dr. Ozan Özerk’in girişimcilik kariyerinin kökleri ise 1990’ların sonuna dayanır. Ancak asıl atılım, 2005 yılında sosyal ağ sitesi Biip.no ile geldi. Biip.no, Norveç’te büyük başarılı elde eden, genç nüfusun neredeyse tamamına ulaşan bir sosyal medya girişimiydi. Biip.no, 2008 yılında Egmont ve Nettavisen tarafından tahmini 100+ milyon kron değerleme ile satın alındı. Dr. Ozan Özerk, 2010 yılına kadar şirkette kaldı.

Dr. Ozan Özerk, 2015 yılında fintech kariyerine geçiş yaptı. İlk yıllarda, fintech alanını keşfetmesine ve anlamasına yardımcı olan ve günümüzün başarılı işlerinin temelini oluşturan birkaç girişimi oldu.

İlk girişimlerini, bugün fintech endüstrisinde iyi bilinen bir marka olan OpenPayd altında konsolide etti. OpenPayd, işletmelere Hizmet Olarak Bankacılık (BaaS) çözümleri sunmakta. OpenPayd’in merkezi Londra’da ve Hollanda, Bulgaristan, Türkiye, Singapur, Malta, Hong Kong, Brezilya ve ABD’de ofisleri bulunuyor. 

Ozan Özerk’in bir başka girişimi de Merkezi Litvanya’da bulunan European Merchant Bank (EMBank). Kasım 2018’de kurulan EMBank, Avrupa Merkez Bankası’ndan bankacılık lisansına sahiptir.

Ozan SuperApp de 2018 yılında Dr. Özerk tarafından kurulmuştur. Merkezi Londra’da bulunan ve Türkiye ve AB’de iştirakleri ve ofisleri bulunan Ozan SuperApp, hem bireylere hem de işletmelere finansal çözümler sunan yeni nesil bir fintech şirketidir.

Ozan Özerk’in 2018 yılında kurduğu bir başka girişimi de Eurotrader. Eurotrader, forex, hisse senetleri, kripto, endeksler ve emtialarda tam lisanslı ve denetime tabi bir perakende brokeridir.

Sektörünün global öncülerinden olan Dr. Ozan Özerk, fintech’in geleceğine ilişkin düşünce ve öngörülerini sık sık röportajlar ve görüş yazılarıyla paylaşıyor. Ozan Özerk ayrıca finansal katılımcılık ve eşitlikle ilgili konularda güçlü bir duruşa sahiptir.