Alibaba.com B2B Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Madde

Nisan 15, 2022
Posted in Genel
Nisan 15, 2022 Globizi

Alibaba.com B2B Hakkında Bilinmesi Gereken 5 Madde

E-ihracatta yükselen yıldızlar arasında yer almak veya mevcut ticari faaliyetlerine e-ihracat ile yepyeni bir boyut kazandırmak isteyen girişimler için en nitelikli pazaryerleri arasında Alibaba.com ön sırada yer alır.

Alibaba.com 1999 yılında hizmete başlayan, küresel çapta ticaret mensupları, üreticiler ve alıcıların bir araya gelmesi için kurgulanmış bir platformdur. B2B satış kanallarında Alibaba.com ve B2C kanallarında AliExpress ile birlikte Alibaba Grup şirketleri arasında önde gelen birçok e-ticaret platformu bulunmaktadır. Dünyada B2B ticaretin gerçekleştiği platformların başında Alibaba.com gelir.

Yüklenen ürünlerin listelenme şeklinden, alıcılarla iletişim modellerine değin tüm faaliyetler Alibaba.com’da B2B düzenine göre işlem görür. İşletmeler arası ticaretin mihenk taşı olduğu bu düzende tüm alışveriş algoritması farklı kriterlerden beslenir. Bu kriterlere hakim olan ve kriterleri karşılayabilen işletmeler, site içi arama ve kategori sıralamalarında avantajlı konuma geçebilir, ticari faaliyetlerine yeni bir boyut kazandırabilirler.

Alibaba.com bir B2B platformu olarak diğer B2C platformlarındaki işletim düzeninden farklı özelliklere sahiptir. Bu özelliklere yönelik kapsamlı bilgi sahibi olmak, yatırımlarını Alibaba.com’da değerlendirmek isteyen girişimler adına son derece önemlidir.

Alibaba.com üzerinden ihracat yapmak isteyen işletmelerin bilmesi gereken 5 madde şunlardır;

1. Alibaba.com Hakkında

B2B yani işletmeler arası ticarette bugünün dünya devi Alibaba.com; Alibaba Şirketler Grubu tarafından 1999 yılında kurulmuştur. Sahip olduğu ticaret hacmi açısından küresel liderliği elinde bulunduran Alibaba.com B2B platformunun kapasitesi hem ciro hem de mağaza katılımı bakımından benzeri platformların toplamından fazladır. Bu durum üye firmaların kazanç ve ticaret kapsamını pozitif yönlü olarak etkiler ve kazanç arttıkça katılım sayısı da artar.

Alibaba.com dünyanın her bölgesinden alıcı ve satıcıları bir araya getirir. Üye satıcılar için prestij ve bilinirlik bakımından eşsiz bir yayılım aracı olarak kullanılan Alibaba.com; kâr oranlarının artırılması için de son derece verimli bir yatırımdır. Milyonlarca ürün için toptan ticaret imkânı sunan platformda satış yapan firmalar yalnızca kazançlarını değil, dünya genelinde tanınırlıklarını da Alibaba.com sayesinde artırmaktadır.

Alibaba.com toptan satış faaliyetlerini yürütürken nitelikli ticaret hareketleri sergileyen firmalar; tüm ihracat işlemlerinde pazaryeri avantajlarından faydalanabilir. Bu avantajlar arasında en mühim kategori firma prestijine sunulan katkıdır. Alibaba.com gibi dünya çapında B2B satış sirkülasyonu sağlayan bir pazara dahil olmak, firma yönetimlerinin ticaretlerini bir sonraki seviyeye hızlıca taşımalarını sağlar.

Alibaba.com Bir B2B Platformudur

B2B platformu olarak Alibaba.com’un birinci özelliği işletmeler arası ticari faaliyetleri baz almasıdır. Yüklenen ürünler, B2C platformlarındaki gibi direkt satın alınmaz. Ürünlere yönelik alım şartlarının niteliklerinden fiyat/performans özelliklerine kadar tüm kategorilerde alıcılar sizinle iletişime geçebilir. Potansiyel alıcılar, lojistikten ödeme yöntemlerine kadar pek çok satın alım ihtiyacı için özelleştirme isteyebilir veya soru sorabilirler.

Alibaba.com’un B2C Platformlarından Farklı Bir Algoritması Vardır

Firmadan firmaya modellemesiyle küresel çapta ticari faaliyetler için kurgulanan Alibaba.com’da, algoritma işleyişi de farklı kriterler üzerine kuruludur. Sitede online olma durumunuz da dahil olmak üzere pek çok işleyiş ve hareket algoritma tarafından algılanır. Taleplere cevap verme süreniz gibi spesifik kategoriler algoritmanın gözetimi altındadır ve popülerliğinizi yakından etkileyen bir düzenek söz konusudur. Tüm bu unsurların doğru yönetilmesiyle müşteri aramalarında üst sıralarda yer alabilir ve potansiyel ithalatçıların karşısında görünürlüğünüzü artırabilirsiniz.

Alibaba.com’da Yıllık Üyelik Bedeli Bulunur

Alibaba.com üzerinden B2B modeliyle girişimcilik faaliyetlerini yürütmek isteyen firmalar, diğer pazaryeri platform modellerinden farklı bir ücretlendirmeye tabidir. Alibaba.com’da yıllık üyelik bedeli ödenir. Üyelik ücreti dışında, yapılan satışların hiçbirinden komisyon alınmaz.

Platform aynı zamanda ihracatçı firmalara reklam imkanı da tanımaktadır. Alibaba.com üzerinden listelediğiniz ürünlere reklam vererek görünülürlüğünüzü yükseltebilirsiniz. Alibaba.com reklam algoritması tıklama başına ücretlendirilmektedir. Firma profili ve ürün listelemenizin kalite standartlarına uygunluğu üzerinden çalışan bir sistem tıklama başı maliyetlerde büyük etkiye sahiptir.

Alibaba.com üzerinden gerçekleştirilen reklam ve tanıtım faaliyetleri için devlet destekli ihracatçı teşvikleri de mevcuttur.

Alibaba.com Küresel Boyuttaki En Büyük B2B Platformdur

Alibaba Group Holding Limited, sahip olduğu alt şirketler grubu ve e-ticaret platformlarıyla küresel çaptaki en yüksek hacimli B2B platformudur. Diğer pazaryerlerinin tamamının yıllık ciro ve hacminden daha yüksek bir kapasiteyle hizmet veren Alibaba.com; girişimcilik faaliyetlerinin de en yoğun gerçekleştiği e-ticaret ortamı olma özelliğine sahiptir. Mağaza ve işletme sayısı bakımından da üstünlüğünü koruyan Alibaba.com, küresel çapta alıcılara hitap eder.

190+ Ülkede Ürünleriniz Listelenir

Alibaba.com üzerinden satış yaparken, dünya çapında sayısız kullanıcıya hitap etmeniz kolaylaşır ve 190’dan fazla ülkede ürünleriniz 7/24 listelenir. Sınırsız bir pazar hareketliliğine sahip olan Alibaba.com üzerinden ihracat yapmak, hedeflediğiniz yeni pazarlara ulaşarak, kazançlarınızın da yüksek oranda artmasını sağlar.

2. Alibaba.com’da Satış Yapmak İçin Gerekenler

Alibaba.com ile ticari hacmini büyütmek ve B2B e-ihracat ile satış yapmak isteyen firmaların belirli kriterleri göz önünde bulundurması gerekir. Bu kriterler platformun altyapı uyumundan profil oluşturma sürecine değin pek çok çalışma alanını kapsar.

Mini site tasarımının şirket kimliğini kurumsal çerçevede yansıtması, ürünlerin satışa uygun biçimde yüklenmesi, optimizasyon işlemlerinin Alibaba.com kriterlerine uygun yapılması ve RFQ’ların kullanımı gibi unsurlar Alibaba.com’da satış yapmak için sahip olunması gereken genel kriterlerden birkaçıdır.

3. Alibaba.com’a Nasıl Üye Olunur?

Alibaba.com’da satış yapabilmek için ilk olarak üyelik işlemlerini tamamlamanız gerekir. Alibaba.com’a üye olmak ve sanal mağaza oluşturmak için sırasıyla izlemeniz gereken adımlar şunlardır;

  • Alibaba.com’da satış yapabilmek için öncelikle hesap oluşturulur. Hesap oluşturabilmenin ilk kriteri şirket sahibi olmaktır.
  • Bu şirketin ticari sicil bilgileri, ad-soyad, mail adresi, telefon numarası ve kayıt sırasında istenen diğer bilgilerin eksiksiz girilmesiyle ücretsiz olarak Alibaba.com hesabı açılabilir.
  • Üyelik işleminin ardından şirket bilgilerinizin detayları profil alanına eklenmelidir.
  • Bilgiler eklendikten sonra ise tedarik için tercih edilen endüstriler seçilmelidir.

Alibaba.com’da yalnızca şirket sahipleri hesap oluşturabilir. Bu sebeple Alibaba.com’a üye olurken istenen bazı belgeler bulunur;

  1. Vergi Levhası
  2. Ticari Sicil Gazetesi
  3. İmza Sirküleri
  4. Ticari Faaliyet Belgesi (Şirketin bağlı bulunduğu ticaret odasından alınmalıdır)

Alibaba.com’da satıcı üyeliği oluşturmak için sizden istenen belgeleri eksiksiz tamamlamanız gerekir.

4. Alibaba.com İle B2B Satışlar

Alım-satım işlemlerinde alıcı ve satıcıların bir araya getirilmesi Alibaba.com’un temel işlevidir. Ürün ve hizmetlerin satış kapsamı, ödeme koşulları, satış miktarı ve fiyatlandırma tarifeleri taraflarca mutabık kalınan  oranlarda gerçekleşir.

Alibaba.com’da B2B satışları yapabilmeniz için ücretli ve ücretsiz üyeliklerden birini tercih etmeniz gerekir.  Ücretli üyeliklerde yalnızca yıllık üyelik ücreti ödenir ve yapılan ticari anlaşmalarda ve ödemelerde Alibaba.com bir komisyon almaz. Dolayısıyla alışveriş süreçleri için Alibaba.com’un herhangi bir yaptırımı da bulunmaz.

Alibaba.com’un ücretsiz üyeliğinde ise herhangi bir ödeme yapılmaz ancak yalnızca 50 ürün ekleme hakkınız bulunur. Ayrıca ücretsiz üyeliklerde ürünler hem daha aşağılarda sıralanır hem de Alibaba satılan ürünlerden belirli oranlarda komisyon alır.

Alibaba.com’da hesap sahibi olan şirketler, ürün yüklemelerinin ardından gelen onayla birlikte aktif satışa başlayabilir. Sanal mağaza sayfası kurma adımlarını tamamlayan firmalara uygunluk halinde Alibaba.com tarafından satış onayı verilir. Talebe bağlı olarak ve anlaşma sağlandığı takdirde dilediğiniz ülkeye veya firmaya ürünlerinizi rahatlıkla satabilir, ticari hacminizi B2B avantajlarıyla artırabilirsiniz.

5. Alibaba Güvenli Mi?

Alibaba.com, Global Gold Supplier adı verilen denetim mekanizmaları tarafından kontrol edilir. Üye firmaların belirttikleri kimlikler, ilettikleri bilgiler ve yansıttıkları herhangi bir kapasite varlığının gerçek dışı olması halinde iptal işlemi gerçekleşir. Bu firmaların Alibaba.com ile ilişiği kesilir. Böylece alıcı ve satıcı taraflar için güvenli alışveriş ortamı sağlanır.

GGS (Global Gold Supplier) uygunluğu Alibaba.com’da satış yapabilmenin vazgeçilmez bir unsurudur. Alıcıların özellikle dikkat etmesi gereken bu kriter, satıcılara karşı güvenlerinin artması için önemli bir veridir.

Globizi ile Alibaba.com’da Satışlarınızı Kolaylaştırın

Globizi Alibaba.com’da B2B faaliyetlerini gerçekleştirmek isteyen firmaların e-ihracat partneridir. Firmanızın küresel çapta alıcılarla buluşmasını sağlayan Alibaba.com’a online mağazanızın oluşturulması, ürün yükleme ve yönetme faaliyetlerine değin tüm ihtiyaçlarınız Globizi tarafından karşılanır. Globizi tüm bu süreçlerde yalnızca gerçekleşen ticaret üzerinden komisyon bedeli alır.

Güvenilir e-ticaretin firmanıza sağladığı prestije sahip olmak için B2B satışlara başlamadan önce doğru adımları atmanız gerekir. Globizi ürünlerinizi pazaryeri içi optimizasyon, doğru dijital pazarlama ve reklam stratejileri ile Alibaba.com’da üst sıralara taşır ve kurulum da dahil olmak üzere tüm sanal mağaza işlemlerinizi eksiksiz gerçekleştirir. Bu sayede Alibaba.com B2B Türkiye’de nitelikli başlangıçlar yapabilir ve yönetim iyileştirmelerinizi maksimum verim ile sağlayabilirsiniz.

Globizi ile E-İhracat Çözümleri

E-ihracat faaliyetleriyle ticari kazançlarını artırmak ve hacmini genişletmek isteyen firmalar için yenilikçi çözümler sunan Globizi, Alibaba.com gibi B2B platformlarda satış yapmak isteyen firma sahiplerinin dış ticaretteki en büyük destekçisidir.

Globizi desteği, e-ticaret ve e-ihracat atılımlarınızın yükselişi, yatırım faaliyetlerinizde verim beklentisinin karşılanması ve Alibaba.com gibi küresel pazaryeri prestijiniz için avantajlı planlamalar dahilinde kurgulanır.

Globizi’nin sunduğu uçtan uca hizmetler sayesinde e-ihracat faaliyetlerinizdeki hazırlık aşamasından satış sonrası desteğe kadar tüm süreçlerinizi profesyonel ortaklıkla yürütebilirsiniz. Kazan-kazan iş modeliyle uluslararası pazara girmek ve faaliyetlerinizi büyütmek için Globizi’yle hemen iletişime geçin!